052-3887050 0523231260
    Dudizaak@gmail.com    

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


 

אתר ארכיאולוגי

 

מסלול טיול

חורבת זעק –חוות זעק
עבר הווה עתיד.


אתר חורבת זעק נמצא בנגב הצפוני בגובה של 420 מטר מעל פני הים, בגבול השפלה והרי יהודה. 
במרכזו של משולש דמיוני שקודקודיו הם הקיבוצים להב ודביר והישוב שומריה.

חורבת זעק הינה אתר ארכיאולוגי, רב תקופתי.

האתר מכיל שרידים ממגוון תקופות הסטוריות, מימי תקופת הברונזה התיכונה (לפני כ- 4,000 שנים), דרך מרד בר כוכבא (בשנים 132-135 לספירה), התקופה הביזנטית (370-670 לספירה) ועד לתקופה הערבית המאוחרת, שנמשכה עד קום מדינת ישראל. 
חורבת זעק יושבת בקו התפר שבין הנגב לשפלת יהודה ולכן נהנית מנוף מיוחד במינו של גבעות הרריות וחשופות סביב סביב, שמשתפלות לוודיות רכות שבעונת החורף מתמלאות בירוק ובפריחות מרהיבות של צמחיה המאפיינת את הנגב היבש וגם של צמחיה המאפיינת את שפלת יהודה.
אל הנוף המדהים ממילא, נוספו יערות שניטעו על ידי קק"ל והם צובעים חלק מהגבעות המקיפות את האתר בירוק. יער דבירה ויער הנשים החלוציות בכיוון צפון מערב,כאשר בימים בהם הראות טובה אפשר לראות את קרית גת בינהם ויער מורן בכיוון צפון.
בכיוון צפון מזרח, אפשר לראות את הישוב שומריה -שתושביו הם מפוני הישוב עצמונה בגוש קטיף.

אתר חורבת זעק הוא אתר ארכיאולוגי רב שכבתי ואנו מתמקדים בכפר היהודי שהתקיים בתקופת מרד בר-כוכבא, באתר יש גת עתיקה, 
מערת בית בד, מחילות מסתור מימי המרד, מקווה רחצה ועוד ועוד..

לאחר חורבן ירושלים במרד הגדול (שנת 70 לספירה) נמלטו יהודים רבים אל הגליל, ואל דרום שפלת יהודה. 
החיים בדרום השפלה, ובהר חברון נמשכו בלא הפרעה עוד תקופה ארוכה לאחר חורבן ירושלים, 
ובתקופה זו, שטרם פרוץ מרד בר כוכבא, ניכרים סימני ההכנה הנמרצת למרד (שפרץ בשנים 132 – 135 לספירה). 
אתר חורבת זעק מאפשר התחקות אחרי אורחות החיים של הקהילה היהודית שהתקיימה במקום לפני כאלפיים שנה ובתקופת המרד.
הכפר יושב על נתיב סחר קדום שנקרא "דרך מלכי יהודה" ואשר חיבר בין עזה לבין חברון וירושלים. האיזור כולו היה זרוע שטחים חקלאיים ששימשו לגידול גפנים ( כהמשך ישיר לשפלת יהודה ) וכמו כן עצי זית לשמן וחיטה.
ההתבוננות בנוף שמקיף מכל עבר את האתר מלמדת אותנו על קיומה של חקלאות חכמה וחסכנית באנרגיה. 
על ניצול התוואי הטופוגרפי של המקום, על ניצול של חומרי הגלם שהמקום מספק על מנת להתגבר על כמות המשקעים הנמוכה יחסית שיורדת כל שנה (כיום הממוצע עומד על 250 מ"מ לשנה). 
על התל כולו ובאיזור בכלל אפשר להבחין בטרסות חקלאיות שנבנו כמובן מאבני המקום ובטיול בשטח אף תגיעו לבורות מים שאליהם מתחברים ערוצים שחרוצים בסלע על מנת להוביל מים לבור וכן משטחי סלע ששימשו לעבודה בסמוך לגת עתיקה.
הבנייה בכפר מרשימה, וניכר שימוש נרחב באבני גזית מסותתות היטב, ובחצרות גדולות לצד הבתים. חדרי אחסון ומערות חקלאיות שונות המצויות בין הבתים, ובהן שרידי בית בד, מקוה רחצה או טהרה, בורות מים ומערכת של מחילות מסתור הקיימות תחת הבתים והחצרות ומחברות בין המערות השונות. 

אין בנמצא מקורות רבים על מרד בר כוכבא, שפרץ בשנת 132 לספירה, אך הימצאות מחילות המסתור בחורבת זעק ובכל שפלת יהודה לימדה על היערכות כוללת של הקהילה היהודית למרד ולימדה רבות על שהתרחש באותה תקופה.
ארכיאולוגים משערים, שההתארגנות למרד נמשכה זמן רב, מהסתכלות רחבה יותר ניתן להבין שכהכנה למרד, כל כפר יהודי קיבל הוראה להכין מערכת חדרים תת קרקעית ומסועפת חצובה בסלע. 
שבעזרתה ניתן יהיה לקיים פעילויות חשאיות ומחתרתיות כמו איסוף אוכל, הסתרת נשק ובני אדם. ובבוא היום יגיחו מתוכם המורדים ויתקפו את האויב. כיום מוכרות כ- 400 מערכות מסתור, כמעט כולן בשפלת יהודה. 
קשה לאתר את המחילות בתוך הכפר. פתחי מערכות המסתור נחצבו במקומות נסתרים כמו בורות מים ועמקי מערות. 
בפינה מוצנעת נחצב פתח צר שאדם מבוגר יכול להיכנס לתוכו רק כשהוא פושט מעליו את שיריונו ואת נשקו וזוחל על ארבע עם הראש קדימה. 
קיצה של אותה מחילה בדרך כלל בבור מים או במערה עמוקה וחשוכה ופיתחה תלוי כמטר מעל האדמה כשבתוכה, המתינו בדרך כלל מורדים חמושים שהתגברו בקלות יחסית על הפולש.. 
תכנון מערכת החדרים התת קרקעית כוללת גם פתחי איוורור שיצרו זרימת אויר מעולה ומנעו סכנת חנק במקרה של הזרמת עשן אל תוך אותה מערכת מסתור.

בהגיעכם לחורבת זעק, היכנסו למערת ביד הבד, היא המערה הגדולה ביות רבאתר ובתוכה אבן ים ענקית ששימשה לכתישת הזיתים, ומכאן שמה של המערה. מול הכניסה ממש תוכלו לראות פתח מלבני צר, פיתחה של מחילת מסתור.
זוהי חוויה מרגשת להיכנס לתוך אותה מחילה מסתור ולזחול בתוכה, ואף על פי שאורכה קצר, כדאי מאוד להצטייד במכנסיים ארוכות ובפנס. 
זוחלים כארבע עד חמישה מטרים ומגיעים לחדר קטן במידות של 2*2. בתקרה מצד שמאל נמצא פתח היציאה. 
טפסו אל הפתח ותמצאו את עצמכם בחדר נוסף שמתוכו יוצאות שתי מחילות. 
הימנית ארוכה יותר ותוביל אותכם אל בור מים יבש שממנו היציאה החוצה. 
והשמאלית קצרה יותר וקלה יותר ותוביל אותכם היישר החוצה. (שימו לב! זהירות על הראש ביציאה). 


פתח מחילות המסתור                                                         אבן ים בבית הבד


חוות זעק היושבת בתוך האתר היא חוות בודדים אקולוגית, סולרית המשמרת את הטבע, את האתר ואת הסביבה ומשחזרת את העבר ואת מורשת האבות.

בחווה, אוהל כנעני הבנוי על טרסות של אבנים מתקופה קדומה, עטוף בברזנטים ומשופע בשטיחים, מחצלות, מזרונים וכריות. 
האוהל מחולק בתוכו וניתן לסגור חלקים ממנו על מנת לייצר אינטימיות ופרטיות. 
בימים קרים אפשר להתפנק באוהל ולהתחמם מול תנור עצים הממוקם במרכזו עם כוס תה מהביל מצמחי המקום.
בצמוד לאוהל יש מטבח שמאפשר הכנת ארוחות באופן עצמאי וכמו כן מקלחות עם מים חמים ותאי שירותים נקיים.
במתחם עצמו יש נקודות להבערת מדורה וכמו כן מנגלים למעוניינים.
מתחם האירוח שלנו מציע אוירה פסטורלית מיוחדת במינה עם שקט שאפשר ממש לשמוע, זריחות מרהיבות ושקיעות מרגשות. ובכלל, פשטות, ניקיון וטבע עצמתיים ומתאים לכל סוגי האירוח. 
אירוח ולינה ליחידים, לזוגות ולמשפחות בכל ימות השנה. לאירועים כמו ימי הולדת, חתונות, בר/בת מצווה, מסיבות רווקים, ארוחות חגיגיות ואירועי גיבוש לקבוצות או חברות. מרחב לקיום סדנאות ואוירה קסומה הטובלת בנוף בראשית.
על מנת לאפשר לכם את המרחב המתאים ואת הפרטיות במהלךהאירוע, ימי האירוח/סדנא יש אפשרות לסגור את המקום עבורכם.
בחווה, בתוך מערה בת 2000 שנה פועל מזה כמה שנים יקב בוטיק מיוחד שכנראה משחזר את יעודה של אותה מערה מהעבר. 
יקב חוות זעק מייצר את היינות האדומים מרלו, קברנה סוביניון ופורט מתקתק הסופגים לתוכם את ניחוחות קסומים מהעבר ומההווה ואהבה רבה שמשקיע בייצורם דוד דהן בעליה של החווה.

כמו כן חוות זעק מציעה סיורים מודרכים באתר עצמו ובאיזור כולו, סיורים עם טעימות ביקב הבוטיק שלנו ומבחר של הפעלות וסדנאות לקבוצות תלמידים, לימי כיף, לגיבוש צוותי עובדים ולאירועים משפחתיים.

 
 
כל הזכויות שמורות לחוות זעק | טלפון: 3231260-052 | מקום לטקסט נוסף, כתובת למשלוח דואר, דואר אלקטרוני, טלפונים נוספים ועוד
 
 
iPhone Supported
לייבסיטי - בניית אתרים